Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 918 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Informacje o królikach

niedziela, 31 maja 2009 9:28
Skocz do komentarzy

Królik domowy udomowiona forma królika europejskiego, zajęczaka z rodziny zającowatych. Od 2 tys. lat hodowany dla mięsa i skór. Współcześnie coraz częściej pełni funkcję zwierzęcia domowego. Króliki posiadają charakterystyczne długie uszy, krótki ogon, charakterystyczny poruszający się nos, długie tylne łapy, przednie - krótsze oraz oczy duże, okrągłe i wypukłe. Żyją zazwyczaj od 6 do 8 lat i ważą do 7 kg. Zdolność płciową osiągają w wieku 4-12 miesięcy. Długie uszy wyostrzają słuch oraz uczestniczą w procesie termoregulacji. Oczy królicze umożliwiają widzenie nawet w ciemnościach. Ich boczne ustawienie zwiększa kąt widzenia. Ponadto króliki mają bardzo dobrze rozwinięty węch. Podstawową różnicą w budowie między zajęczakami, a gryzoniami jest uzębienie. Gryzonie posiadają parę górnych siekaczy, a zajęczaki w tym króliki posiadają dwie pary siekaczy (górne i dolne). W dodatku zajęczaki mają charakterystyczne długie uszy (przykład po lewej) uczestniczące w procesie termoregulacji. Związki człowieka z królikiem można prześledzić od czasów biblijnych. Księgi Kapłańska i Powtórzonego Prawa wymieniają królika jako zwierzę nieczyste. Feniccy żeglarze natknęli się na króliki na półwyspie Iberyjskim i omyłkowo biorąc je za góralki nazwali je i-shepan-ham. Błędnie użyta fenicka nazwa królika stała się podstawą dla łacińskiej nazwy prowincji rzymskiej - Hispanii. Starożytny geograf Strabon napisał w 3 tomie swojego dzieła Geographica hypomnemata określił Hiszpanię jako "krainę królików". Pliniusz Starszy w swej Historia naturae pisze o pladze królików na Balearach oraz o zniszczeniach w umocnieniach miasta Tarragona dokonanych przez króliki kopiące swoje nory w wałach miasta. Mięso królików było na tyle lubiane przez Rzymian, że introdukowali oni króliki na terenie całego Imperium Rzymskiego. Dobór sztuczny królików rozpoczął się w średniowieczu we francuskich klasztorach. Mnisi byli zainteresowani królikami, ponieważ uważali nowo narodzone zwierzęta jak też królicze płody za zwierzęta wodne, których mięso mogło być spożywane w czasie Wielkiego Postu.

Początkowo dobór był ukierunkowany na wielkość i łagodność zwierząt. W XVI pojawiły się pierwsze rasy kolorowe. Jednym z pierwszych przykładów królików hodowanych dla ich futra przedstawia obraz Hansa Hoffmanna Hare z 1587. W 1700 istniało już 7 ras kolorowych. W XIX wieku, kiedy pojawiło się powszechne upodobanie zwierząt, miłośnicy królików rozpoczęli pokazy królików w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Tworzono i modyfikowano rasy dla potrzeb widowisk, odchodząc od ras, które były stworzone w celu dostarczania pokarmu, futra lub wełny. Pojawienie się królików, jako zwierząt trzymanych w domach rozpoczęło się w Epoce wiktoriańskiej. Udomowione króliki stawały się popularne jako zwierzęta pokazowe i maskotki. pokazy królików występowały w wielu miejscach i zostały usankcjonowane w Kanadzie i USA przez American Rabbit Breeders' Association (ARBA). Króliki wykorzystuje się w pracach laboratoryjnych, takich jak produkcja przeciwciał ratujących życie szczepionek oraz w badaniach toksykologii męskiego układu płciowego. Environmental Health Perspective opublikowany przez National Institutes of Health podaje: "Królik jest niezwykle wartościowym modelem do badań efektów chemicznych lub innych bodźców na męski układ rozrodczy." Według Towarzystwa Humanitarnego Stanów Zjednoczonych króliki są także szeroko stosowane w badaniu astmy oskrzelowej, zapobieganiu udarowi mózgu, mukowiscydozy, cukrzycy i nowotworów złośliwych. Obrońcy praw zwierząt są przeciwni eksperymentom na zwierzętach w celach niemedycznych, takich jak testowanie kosmetyków i środków czystości, rezultatem czego jest zmniejszenie użycia królików w tych testach. Królik domowy jest hodowany dla mięsa, skór, wełny i futra. Największymi producentami mięsa króliczego na świecie są Hiszpania, Francja i Włochy. W Polsce hodowla królików rozwinęła się po II wojnie światowej. Częściowo podupadła po 1989, jednak teraz ponownie rozwija się.

Wg Głównego Urzędu Statystycznego w roku 2007 w rzeźniach i ubojniach ubito 591 220 królików. Jednak inna publikacja tej samej instytucji mówi, że pogłowie w czerwcu 2007 roku wynosiło 1 075 200. W dokumencie GUS "Fizyczne rozmiary produkcji zwierzęcej w 2007 roku" ilość ubitych królików podana jest w tonach: 5 942. Dzieląc liczbę ton przez 3.5 kg (średnia wagę królika hodowanego na mięso, futro i wełnę) otrzymamy około 1 mln 698 tysięcy królików ubitych. Króliki osiągają zdolność płciową w wieku 4-12 miesięcy. Po 29-32 dniowej ciąży rodzi się 4-12 młodych (zazwyczaj ok. 6). Każdy waży od 40 do 100 gramów. Otwierają one oczy 7 dni po urodzeniu. Młode można odstawić od matki po 6 tygodniu życia, jednak według zleceń Stowarzyszenia Pomocy Królikom należy to robić dopiero po 8. tygodniu życia. W trakcie hodowli uzyskuje się do 5 miotów rocznie.

 

Podziel się
oceń
8
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 14 lipca 2014 8:41

  Ja kocham kruliki wogule zwierzęta i sama mam krulika w domu one sol piękne jak slonice

  autor nunolec@o2.pl

  blog: rodzina123

 • dodano: 17 marca 2013 20:34

  dlaczego kroliki mnie gryza?

  autor NPM

  blog: 32

 • dodano: 26 kwietnia 2012 12:16

  aga pawlak sie nazywam hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahnahahahahahaha

  autor ania

 • dodano: 05 lutego 2011 17:55

  Czejść jestem Artur chciałbym się zapytać czy kruliki są dobrymi zwierzętami i czy ktoś wie niech mi powie dlaczego kruliki skaczą na siebie

  autor Artur

  blog: 31

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

piątek, 20 października 2017

Licznik odwiedzin:  17 648  

Archiwum

wszystkie zwierzęta są śliczne i zasługują na miłość

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

wszystko o zwierzakach i domowych i groźnych

O mnie

Imię:Agata
Nazwisko: Po tatusiu xD
Lat: 12
Włosy: Ciemny Brąz
Oczy : Brązowe ( Albo Piwne, Nie Wiem! xD)
Ulubione Kolorki: Zielony i Czarny
Ulubiona Piosenka:Pokaż na co cię stać
Ulubiony Zespół: Nie wiem, tyle ich jest xD
Ulubione Zwierzęta : Koń, Pies i Kot oraz WILK!

Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na bloga
Dodatki na blogaCustom Myspace Clock

Statystyki

Odwiedziny: 17648
Wpisy
 • liczba: 16
Galerie
 • liczba zdjęć: 11
Bloog istnieje od: 3065 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Wiadomości